Untitled-2 انتخاب سقف سازه ای از اهمیت خاصی برخورداراست. ازانواع سقف های رایج درایران می توان به سقف تیرچه بلوک، تیرچه فوم، کرومیت، عرشه فولادی یا متال دک، کامپوزیتو... اشاره کرد. برای انتخاب یک سقف ایمن ابتدا باید آن را درمقابل خوردگی، آتش سوزی و مقاومت سازه ای سنجید.سقف ایزی اسلب جایگزین مناسبی برای تیرچه یونولیت وتیرچه بلوک همچنین عرشه فولادی می باشد.یکی ازبهترین واقتصادی ترین سقف درساختمان اسکلت فلزی وبتنی می باشد.بررسی قیمت انواع سقف نیز مهم می باشد.جهت مقایسه قیمت عرشه فلزی یامقایسه قیمت تیرچه بلوک وتیرچه فوم باسقف ایزی اسلب۱ می توانید با کارشناسان گروه خانه ایرانی تماس حاصل فرمایید.

ویدیوی معرفی سقف سبک Easy Slab

سقف سبک ، یکی از مهم ترین ارکان سازه در سبک سازی می باشد. در ایران سقف های سازه ای متفاوتی وجود دارد که اخیرا نیز استفاده از قالب پلاستیکی سقف وافل یا تیرچه درجا در حال گسترش است . اما متأسفانه بسیاری از آن ها با مشکلات تئوری و اجرایی زیادی روبرو هستند. گروه خانه ایرانی با بررسی و آزمایشات فراوان موفق شده سقفی که از تمام جهات دارای مزایای متعدد باشد را در اداره مالکیت صنعتی (سازمان ثبت اسنادکشور) به ثبت برساند و استانداردهای آن را از مراجع ذیصلاح کسب نموده و آن را به تولید انبوه برساند. به طوریکه درآینده نزدیک به فضل خداوند جایگزین اکثریت سقف های رایج شود.

شکل۱) گواهی نامه ثبت اختراع محصولات خانه ایرانی

گواهی نامه ثبت اختراع محصولات خانه ایرانی

قالبهای EASY SALB دارای طراحی بسیارمستحکمی می باشد به گونه ای که قادربه تحمل چندین برابربارطرح می باشد.همچنین درنوع مواد به کاررفته ازنوعی پلیمر ترکیبی پیشرفته استفاده شده که درهرشرایط آب وهوایی کارآیی لازم راداشته باشد.

نتایج بارگذاری وطراحی قالب پلاستیکی سقف Easy slab            

نتایج بارگذاری وطراحی قالب پلاستیکی سقف Easy slab

از لحاظ اصول سازه و سبک سازی ، سقف سازه ای EASY SALB مقاوم ترین، ایمن ترین، بهینه ترین، سریع ترین، سبک ترین و اقتصادی ترین سقف موجود نسبت به سقف های بتنی مشابه مانند تیرچه بلوک، یونولیت، کرومیت، کامپوزیت، عرشه فلزی، بادکنکی، توپی و... می باشد. برخی از مزایای این نوع سقف وافل این است که در زمان بسیار اندکی می توان سقف تیرچه درجا را قالب بندی و آرماتور بندی نمود و بدون نیاز به تیرچه و بلوک( بتنی، سفال و یونولیت)، به طور درجا اجرا کرد. دراین روش به واسطه عبور لوله های تأسیساتی از داخل سقف، پوکه ریزی نیز حذف خواهد شد.

شکل۳) سقف Easy slab در حال انبارداری (اشغال کمترین فضا درکارگاه) و نصب اولیه

سقف Easy slab در حال انبارداری (اشغال کمترین فضا درکارگاه) و نصب اولیه

سقف Easy slabنصب قالبهای اصلی وکورکننده (پروژه ۵۰۰واحدی تعاونی آبفای تهران)

سقف Easy slabنصب قالبهای اصلی وکورکننده (پروژه ۵۰۰واحدی تعاونی آبفای تهران)

تیرچه گذاری (پروژه ۵۰۰ واحدی تعاونی آبفای تهران)

تیرچه گذاری (پروژه ۵۰۰ واحدی تعاونی آبفای تهران)

تیم اجرا در حال بافت تیرچه ها و کنترل سقف

تیم اجرا در حال بافت تیرچه ها و کنترل سقف

سقف Easy slabپس از آرماتورگذاری و آماده سازی جهت بتن ریزی(پروژه هتل-جزیره قشم)

سقف Easy slabپس از آرماتورگذاری و آماده سازی جهت بتن ریزی(پروژه هتل-جزیره قشم)

سقف Easy slab در حال بتن ریزی

سقف Easy slab در حال بتن ریزی

سقف Easy slab درحال بتن ریزی

سقف Easy slab درحال بتن ریزی

ویژگی های سقف Easy Slab در مقایسه با سقف های رایج در ایران

1- حذف تیرچه و بلوک (درسقف های تیرچه بلوک) و تیر فرعی فولادی (درانواع سقف های کامپوزیت) و همچنین حذف مراحل ساخت، حمل ونقل، تخلیه وانباركردن، حمل به طبقات و ...

2- رهایی از مشکلات اجرایی و نظارت کیفی وکمی مانند تیرچه یا بلوک که خارج از کارگاه آماده می شود و دربسیاری اوقات استاندارد لازم را ندارد. همچنین حذف زمان تأخیر در تحویل، حمل و نقل به نقاط دوردست و... .

3- قالب بندي بسیار سريع به دلیل استفاده از تجهیزات و قالب های مدولار سبك.

4- قالب های سقف کاملاً واترپروف بوده، ویبراسیون در آن ها به صورت کامل انجام شده و از نشت شیرابه بتن به خارج جلوگیری می کند. درنتیجه بالاترین مقاومت فشاری بتن در این سقف حاصل می شود.

5- مقاومت بالا در برابر زلزله ( با اجرای درجای این سقف، دیافراگم با بالاترین صلبیت ایجاد می شود که باعث یکپارچگی عملکرد سازه و سقف و درنتیجه رفتار مناسب سازه در برابر زلزله می شود.

6- به دلیل رعایت مناسب کاور بتنی در تمام سطح سقف بالاترین مقاومت در مقابل آتش سوزی و خوردگی را داراست. امكان افزايش ابعاد در دهانه تیرها.

7- امنیت و ایمنی نیروی کار به دلیل رعایت کامل ایمنی و سبکی تجهیزات.

8- امکان عبور تأسیسات از سقف وافل و به دنبال آن حذف پوکه ریزی در طبقات.

9- كاهش ضرايب ايمني در سازه به دلیل آنکه محاسبات تئوری و اجرای مصرف بتن درآن یکسان است(درسقف های تیرچه و بلوک و... گاه بتن به داخل بلوک ها می رود و وزن محاسبات اجرایی و تئوری آن دارای اختلافات شدید می گردد).

10- كاهش وزن بار مرده سازه به واسطه كاهش وزن ناشی از حذف بلوک، پوکه ریزی و گچ وخاک.

11- مقاومت درتبادل حرارت و صوت به دلیل فضای خالی بین سقف کاذب و دال Easy slab و استفاده از هوا به عنوان عایق صوت وحرارت.

12- نظارت دقیق مصرف میلگرد توسط دستگاه نظارت تا آخرین لحظه قبل از بتن ریزی.

13- استفاده ازسقف سازه ای به عنوان سقف نمایان (اکسپوز) و همچنین امکان نصب لامپ های نورمخفی و هالوِژن وکاهش مقدارکناف مصرفی درنازک کاری.

14- اجرای سریع سقف تیرچه درجا و همچنین کاهش عمل آوری بتن در سقف Easy slab که کاهش چشمگیر زمان اجرا را به دنبال خواهد داشت.

15- حذف سقف های کاذب پرهزینه و یاسنگین وزن مانند(رابیتس،کناف، آلومینیوم و...) با سقف های کاذب تولیدی این گروه که بسیار سبک، مقاوم و مقرون به صرفه می باشد.

16- کاهش هزینه های مستقیم و غیرمستقیم پروژه.

امکان عبور لوله تاسیسات درسقف Easy slab و اجرای سقف کاذب

امکان عبور لوله تاسیسات درسقف Easy slab و اجرای سقف کاذب

امکان عبورلوله تاسیسات درسقف Easy slab می توان در فواصل معین قبل از بتن ریزی دربین تیرچه ها جای عبورلوله ها را خالی کرد.

امکان عبورلوله تاسیسات درسقف Easy slab می توان در فواصل معین قبل از بتن ریزی دربین تیرچه ها جای عبورلوله ها را خالی کرد.

استفاده ازسقف Easy slab درمعماری داخلی بتن نمایان (اکسپوز)

استفاده ازسقف Easy slab درمعماری داخلی بتن نمایان (اکسپوز)

ویژگی های قالب سقف Easy Slab در مقایسه با سیستم های مشابه

وجه تمایز بزرگ Easy slab با سایرسیستم ها مشابه خارجی، امکان اجرای همزمان چند نوع ارتفاع سقف با یک نوع قالب می باشد. یعنی این قالب ها قابلیت اجرای سقف به ارتفاع های ۲۵، ۳۰ یا ۳۵ سانتی متر را به صورت همزمان دارد. همچنین می توان عرض تیرچه های متفاوت از قبیل ۱۰،۱۲،۲۰ سانتی متر و... را با استفاده از حرکت قالب بلوک برروی قالب تیرچه به طور همزمان در سریع ترین و راحت ترین شکل اجرا کرد. دراین سیستم قالب به گونه ای طراحی شده که بسیاری از مهاریهای زیرین سیستم سقف را حذف می نماید. لذا نیاز به خرید دو یا چندقالب با ارتفاع های متفاوت و هزینه اضافی در اجرا نیست. دراین سیستم شیارها و بست هایی نیزدرسقف تعبیه می شود که دارای مزایای زیرمی باشد:

1- سبک ترشدن قالب و افزایش چشمگیر مقاومت قالب . ( از لحاظ سبک سازی )

2- جدا شدن آسان بتن از قالب پلاستیکی سقف و عدم چسبیدن قالب به بتن.

3- شیارهای به وجود آمده داخل بتن باعث مستهلک شدن بیشترصوت می شود.

4- شیارهای ایجاد شده باعث درگیری چسب یا ملات با سقف کاذب گچی می شود.(سقف کاذب گچی طراحی شده برای این سقف، بسیار سبک بوده و به لحاظ اقتصادی مقرون به صرفه می باشد).

5- شیارهای داخلی بتن سقف Easy slab به زیبایی بتن نمایان (اکسپوز) در معماری داخلی کمک بسزایی می کند.

6- ایجاد نر و مادگی داخل بتن به دلیل راحت تر شدن اجرای قالب بندی و همچنین حذف خط اورلب در سیستم های مشابه و ایجاد صلبیت نسبی بیشتر سقف می شود و سقف یکپارچه به نظرمی رسد.

7- طراحی مقطع قالب پلاستیکی سقف وافل به گونه ای ست که باعث تقویت تیرچه شده و درضمن باعث جدا شدن راحت تر از قالب می شود.

8- طراحی قالب با توجه به فرهنگ نیروی کارساختمانی در ایران صورت پذیرفته است.

9- حمل و نقل آسان و امکان استفاده از آن در تمامی نقاط ایران.

سقف Easy slab پس از باز کردن قالب پلاستیکی سقف

سقف Easy slab پس از باز کردن قالب پلاستیکی سقف

سقف  Easy slab درساختمان اسکلت فلز به منظور سبک سازی

سقف Easy slab درساختمان اسکلت فلز به منظور سبک سازی

Easy slab 3 سقف وافل (دال دوطرفه)

سقوف مشبک, قابلمه ای و یا همان سقف های وافل نوع دیگری از سقف ها هستند که برای پوشاندن قسمت زیادی از سقف که بار کمتری به آن اعمال میگردد اجرا می شود. سیستم قالب بندی این نوع دال قابلمه ایست و این سقف دارای وزن کمتری نسبت به بقیه دالها میباشد.

این نوع دال برای پوشاندن دهانه های وسیع مناسب است و چون دو طرفه میباشد در هر چهارطرف خود دارای تکیه گاه می باشد. در این نوع اجرا برای کاهش بار مرده سقف در آن حفره هایی ایجاد میگردد اما در انتهای ستونها و در بعضی موارد در انتها و در امتداد تیرها نیز توپر میگردد.

از آنجا که این سقف دال دو طرفه میباشد در دو سو باربری انجام میگردد.

سقف وافل (Easy slab 3)

سقف وافل (Easy slab 3)

سقف  Easy slabبه صورت یک طرفه ،دوطرفه ومجوف قابل اجرا می باشد.

سقف Easy slabبه صورت یک طرفه ،دوطرفه ومجوف قابل اجرا می باشد.

مقایسه مقاومت انواع سقف دربرابر خوردگی

نمودار۱: مقایسه مقاومت انواع سقف دربرابرخوردگی

مقایسه انواع سقف مقاومت دربرابر آتش سوزی

نمودار۲: مقایسه انواع سقف مقاومت دربرابر آتش سوزی

جدول مقایسه وزن انواع سقف برحسب کیلوگرم بر مترمربع

نمودار۳: جدول مقایسه وزن انواع سقف برحسب کیلوگرم بر مترمربع

جدول مقایسه وزن انواع سقف برحسب کیلوگرم بر مترمربع

جدول۱: جدول مقایسه وزن انواع سقف برحسب کیلوگرم بر مترمربع

سقف کاذب سبک Easy Slab

دراین سقف پس از اتمام جای گذاری لوله های تأسیساتی می توان سقف کاذب را نصب کرد. سقف های کاذب رابیتس، کناف، پی وی سی و... دراین سقف نیز قابل نصب هستند.

اما گروه خانه ایرانی سقف کاذبی ابداع نموده که از لجاظ سبک سازی بسیار سبک و مقرون به صرفه بوده و از ترکیب نوعی خاص از گچ، افزودنی، الیاف پلیمری و توری که باعث حذف صدا، تأخیر در آتش سوزی، مقاومت دربرابر رطوبت و بدون آوار بودن در زلزله می گردد و به راحتی می توان با چسب یا مصالح بنایی آن را مابین تیرچه ها و هم تراز با آنها نصب کرد و باعث درگیری دوجهته سقف کاذب با سقف خواهد شد. این اتصال بسیارمحکم بوده و هیچ گاه این سقف کاذب از سقف اصلی جدا نخواهد شد و بدون نیاز به گچ و خاک روی آن را باگچ سفید نصب می شود. همچنین امکان نصب پانل های طرح دار بر روی این سقف ها وجود دارد.

استفاده از سقف کاذب وسپس سفید کاری درسقف Easy slab

استفاده از سقف کاذب وسپس سفید کاری درسقف Easy slab

استفاده از سقف کاذب طرحدار با طرح های مدرن و قابل استفاده درتمامی سقف ها با قابلیت رنگ پذیری

استفاده از سقف کاذب طرحدار با طرح های مدرن و قابل استفاده درتمامی سقف ها با قابلیت رنگ پذیری

به دلیل سبک سازی فوق العاده، از این سقف در مواد مختلفی در طراحی مجتمع اداری استفاده می شود.

مقایسه فنی ایزی اسلب ۱با سقف عرشه فولادی (متال دک) وکامپوزیت: ۱٫از نظر وزنی هردوسقف حدودا دارای وزن نزدیک به هم هستند. ۲٫درسقف عرشه فلزی به تیر فرعی نیازمندیم اما ایزی اسلب ۱ به تیرفرعی نیاز نداریم. ۳٫برش گیری عموما درسقف های عرشه فلزی یا کامپوزیت به وسیله گل میخ یا برش گیر انجام می گیرد.اما درسقف ایزی اسلب جان تیرآهن نقش موثری دارد.که درزلزله می تواند بسیار کارآمدتر باشد. ۴٫درسقف عرشه فلز عموما بحث ارتعاش مطرح می شود.درحالی که درسقف ایزی اسلب ۱ به دلیل استفاده از بتن این مورد کاهش می یابد. ۵٫طبق قوانین آتش نشانی می بایست حتما درزیرسقف عرشه ازمواد آتش بند استفاده کرد.درحالی که سیستم سقف ایزی اسلب به دلیل استفاده ازبتن این مورد حذف می شود. ۶٫سقف های عرشه فلز یا کامپوزیت عموما در معرض وتهدید خوردگی هستند.

photo_2018-02-10_08-10-38

مکانیزم جذب رطوبت در سقفهای کامپوزیت یا عرشه فولادی

مکانیزم جذب رطوبت در سقفهای کامپوزیت یا عرشه فولادی

اثرات خوردگی دراثررعایت نکردن استاندارد پوشش ساختمان فلزی

اثرات خوردگی دراثررعایت نکردن استاندارد پوشش ساختمان فلزی

عدم مقاومت سازه ای در اثز خوردگی

عدم مقاومت سازه ای در اثز خوردگی

خطر آتش سوزی وغدم مقاومت درآتش درسقفهای کامپوزیت وعرشه فولادی

خطر آتش سوزی وغدم مقاومت درآتش درسقفهای کامپوزیت وعرشه فولادی

تخریب سقف کامپوزیت دزرزلزله

تخریب سقف کامپوزیت دزرزلزله

خطر خوردگی در سقف های عرشه فلزی

خطر خوردگی در سقف های عرشه فلزی

ضرورت استفاده از مواد آتش بند درسقف عرشه فلزی

ضرورت استفاده از مواد آتش بند درسقف عرشه فلزی

مقایسه قیمت حدودی سقف ایزی اسلب با سقف عرشه فلزی در یک برج مسکونی ۱۵ طبقه.ایزی اسلب با کلی مزایا حدود ۱۰۰،۰۰۰تومان ارزانتر در هرمترمربع

مقایسه قیمت حدودی سقف ایزی اسلب با سقف عرشه فلزی در یک برج مسکونی ۱۵ طبقه.ایزی اسلب با کلی مزایا حدود ۱۰۰،۰۰۰تومان ارزانتر در هرمترمربع

photo_2018-02-10_08-11-13
برج ۲۷ طبقه بابلسر ه درابتدا با سقف عرشه فلزی طراحی وحتی یک سقف آن با عرش فولادی اجرا شد.اما پس ازتوجیهات اقتصادی وفنی سقف ایزی اسلب مابقی سقفها باایزی اسلب ۱ ادامه یافت.

برج ۲۷ طبقه بابلسر ه درابتدا با سقف عرشه فلزی طراحی وحتی یک سقف آن با عرش فولادی اجرا شد.اما پس ازتوجیهات اقتصادی وفنی سقف ایزی اسلب مابقی سقفها باایزی اسلب ۱ ادامه یافت.

مراحل اجرای سقف ایزی اسلب ۱ درساختمان فلزی: 1.جوشکاری نبشی های نگهدارنده تیرچه. 2.جاگذاری قوطیهای نگهدارنده تیرچه. 3.پهن کردن قالبهای پلیمری . 4.بافت وجایگذاری تیرچه. 5.بافت حرارتی. 6.بتن ریزی. 7.درآوردن قالبهای زیر سقف
جوشکاری نبشیهای نگهدارنده قالب تیرچه.

جوشکاری نبشیهای نگهدارنده قالب تیرچه.

نصب قوطیهای نگهدارنده قالب ایری اسلب

نصب قوطیهای نگهدارنده قالب ایری اسلب

نصب قالبهای ایزی اسلب۱

نصب قالبهای ایزی اسلب۱

بافت تیرچه دراین روش به جای جوش و ایجادتنش حرارتی به میلگرد تیرچه از روش بافتن استفاده می شود.

بافت تیرچه دراین روش به جای جوش و ایجادتنش حرارتی به میلگرد تیرچه از روش بافتن استفاده می شود.

بتن ریزی سقف ایزی اسلب

بتن ریزی سقف ایزی اسلب

بتن ریزی سقف ایزی اسلب

بتن ریزی سقف ایزی اسلب

بازکردن قالب از زیر سقف

بازکردن قالب از زیر سقف

مقایسه فنی سقف ایزی اسلب با تیرچه بلوک یا تیرچه یونولیت: ۱٫وزن کمتر به دلیل حذف بلوک همچنین فاصله بیشتر آکس به آکس تیرچه. ۲٫تیرچه های بتنی پیش ساخته معمولا درشرایط مطلوبی ساخته نمی شوند.وآرماتورعای مصرفی داخل آن دارای کیفیت مطلبوبی نمی باشد همچنین نظارت کافی روی آن صورت نمی گیرد .اما درسقف ایزی اسلب تیرچه ها به صورت سرد وبدون جوش بافته شده وتا لحظه بتن ریزی قابل نظارت می باشد. ۳٫درسیستم های تیرپه بلوک ویونولیت عموما شیر بتن یا چسب آن از قالبها خارج می شود.اما سیستم قالب ایزی اسلب دارای سیستم پیشرفته کلیک می باشد. ۴٫خوردگی در تیرچه ها سنتی بسیار مشهود است.اما درسقف ایزی اسلب به دلیل استفاده از اسپسر (فاصله نگهدار پلاستیکی)این مورد کمتر مشهود است. ۵٫استفاده از یونولیت درسقف بسیار در آتش سوزی خطرناک می باشد.اما درسقف ایزی اسلب یونولیت حذف می شود.
معایب تیرچه

معایب تیرچه

photo_2018-02-10_08-11-45
دررفتن شیرآبه بتن یا چسب بتن درسقف تیرچه بلوک

دررفتن شیرآبه بتن یا چسب بتن درسقف تیرچه بلوک

جوشکاری نامناسب درتیرچه بلوک

جوشکاری نامناسب درتیرچه بلوک

نمونه تخریب سقف تیرچه درزلزله بم

نمونه تخریب سقف تیرچه درزلزله بم

مشکلات اجرایی سقفهای تیرچه یونولیت

مشکلات اجرایی سقفهای تیرچه یونولیت

مشکلات اجرایی سقف تیرچه یونولیت

مشکلات اجرایی سقف تیرچه یونولیت

خطر خوردگی،آتش سوزی وعدم مقاومت سازه ای در تیرچه های فلزی

خطر خوردگی،آتش سوزی وعدم مقاومت سازه ای در تیرچه های فلزی

خطر آتش سوزی یونولیت حتی نوع کند سوز آن

خطر آتش سوزی یونولیت حتی نوع کند سوز آن

درهیج جای دنیا شاید نتوان دید که در سقف از یونولیت استفاده شود.

درهیج جای دنیا شاید نتوان دید که در سقف از یونولیت استفاده شود.

نصب قوطیهای نگهدارنده

نصب قوطیهای نگهدارنده

نصب قالبهای تیرچه وبلوکهای پلیمری

نصب قالبهای تیرچه وبلوکهای پلیمری

نصب قالبهای تحتاتی وبستن قالبها

نصب قالبهای تحتاتی وبستن قالبها

جایگذاری تیرچه

جایگذاری تیرچه

نصب حرارتی واسپیسر(فاصله نگهدار)

نصب حرارتی واسپیسر(فاصله نگهدار)

بتن ریزی سقف

بتن ریزی سقف

بازکردن قالب سیف

بازکردن قالب سیف

  پروژه ۵۰۰ واحدی برجهای دوقلو تعاونی مسکن آبفای تهران???? photo_2018-02-10_08-39-08 photo_2018-02-10_08-39-11 photo_2018-02-10_08-39-14 پروژه هتل پنج ستاره.مجتمع تجاری تفریخی ازنا در۱۲ طبقه و۴۰۰۰۰مترمربع????
نمای هتل ازنا

نمای هتل ازنا

photo_2018-02-10_08-39-22 photo_2018-02-10_08-39-32 photo_2018-02-10_08-39-36 photo_2018-02-10_08-39-38