سقف وافل چیست؟

مقدمه

سقف‌های بتن مسلح به دلیل نیاز به کنترل تغییرشکل‌ها و ترک‌ها، بسیار مورد توجه هستند و گاهی محدود به دهانه‌های کوچک می‌شوند. به کمک سقف‌های مجوف می‌توان دال‌ها را به نحوى بهبود بخشید تا بتوانند در دهانه‌های بلند‌ترمورد استفاده قرار بگیرند و در مقایسه با دال‌های ساده از وزن کمتری داشته باشند. سقف‌های مجوف بتن مسلح، از دولایه‌ی بتن مسلح تشکیل شده‌اند که به‌طور گسترده در بالا و پایین دال قرارمی‌گیرند. حد فاصل بین این دو لایه، با یک قالب توخالى به‌ صورت ماندگار و غیرماندگار پر می‌گردد.
سیستم‌های یوبوت (U-BOOT) و کوبیاکس (COBIAX) از جمله سیستم‌های اجرای سقف‌های مجوف با قالب‌های ماندگار هستند که دال آن‌ها تخت بوده و از زیر کاملاً صاف هستند. برای اجرای سقف‌های مجوف با قالب‌های غیرماندگار از فنّاوری قالب‌های سقف وافل (waffle) استفاده می‌شود. سقف مشبک، قابلمه‌ای و یا همان سقف‌های وافل نوع دیگری از سقف‌ها هستند که مانند دال دوطرفه عمل می‌کنند که دارای هزینه اجرایی درحدود ۱۵ تا ۲۰ درصد ارزان‌تر از سیستم‌های کوبیاکس و یوبوت می‌باشند.

سقف وافل

همچنین در اجرای آن نیازی به میلگردهای تقویتی و اتصال آن‌ها به تیرها نمی‌باشد، بنابراین از زمان اجرای کمتری نیز برخوردار هستند. به هنگام اجرا برای کاهش بار مرده‌، در زیر سقف قالب‌هایی قرار می‌دهند تا در آن حفره‌هایی ایجاد ‌گردد. البته ممکن است در انتهای ستون‌ها و در بعضی موارد در انتها و در امتداد تیرها، حفره‌ها پر ‌گردند.

قالب سقف وافل

قالب سقف وافل داراى هندسه‌ای مکعب شکل و توخالی می‌باشد که‌ با‌‌‌‌ توجه به نیاز پروژه و الزامات طرح، ابعاد مختلف دارد. ضخامت سقف وافل بسته به نوع سازه از ۳۰ سانتیمتر تا ۵۰ سانتیمتر متغیّر است. ۲۸ روز پس از بتن‌ریزی روی سقف، هنگامی که بتن به مقاومت نهایی خود رسید قالب‌ها باز می‌گردند. درنهایت مقطع دال به صورت T شکل در می‌آید که عملکرد بهترى نسبت به مقطع مستطیل سقف‌های دال تخت خواهد داشت.

مزایای اجرای سقف وافل

سقف «وافل» در انواع اسکلت‌های بتنی و فلزی قابل استفاده است. همچنین می‌توان با تغییر نحوه‌ی اجرای قالب، سقف را به صورت دال یک یا دوطرفه اجرا کرد.
این قالب به عنوان یک قالب غیرماندگار سقف محسوب می‌شود؛ یعنی پس از بتن‌ریزی سقف، قالب از بتن جدا شده و امکان استفاده‌ی مجدد از آن در سقف‌های بعدی یا پروژه‌های بعدی میسرمی‌باشد. با این ویژگی، تمامی بلوک‌های سقفی را می‌توان از ساختمان حذف کرد. استفاده از سقف وافل افزون بر حفظ منابع ملی، به استحکام، سبک‌سازی و ایمنی بیشتر ساختمان در زمان وقوع زلزله کمک خواهد کرد.

اجرای سقف در حالی که کارگران روی قالب‌ها قرار دارند.

این قالب جهت جداسازی نیاز به چرب کردن ندارد و به دلیل جنس آن می‌توان تا زمان باز کردن قالب از عمل‌آوری بتن اطمینان حاصل نمود.
از خصوصیات دیگر این نوع سقف اجرای آسان آن توسط نیروهای اجرایی می‌باشد. اجرای این سقف بسیار مشابه سقف تیرچه بلوک بوده و نیاز به نیروهای تخصصی با آموزش‌های ویژه ندارد. همچنین جهت زیرسازی سقف می‌توان از وسایل معمول اجرای سقف مثل چهارتراش، قوطی فلزی، لوله‌ی داربست و جک‌های معمول سقف استفاده کرد.

قالب‌بندی سقف وافل مشابه با سقف‌های سنتی صورت می‌گیرد.

به دلیل اجرای تیرچه درجا و با توجه به شکل قالب‌ها، تمامی تیرچه‌های پیش‌ساخته به همراه مشکلات نصب آن‌ها در سقف، حذف خواهند شد که از نظر فنی نیز بسیار بهتر می‌باشد. با توجه به عدم محدودیت در طراحی تیرچه، با این روش می‌توان تیرچه‌های دوبل را حذف کرد تا با کاهش وزن بتن مصرفی، وزن سقف تا ۷۰ کیلوگرم بر مترمربع کاهش یابد.
از محاسن دیگر اجرای تیرچه درجا، عدم نیاز به جابجایی خاموت در تیرهای اصلی هنگام بستن آرماتور تیرچه‌ها است. در اجرای تیرچه‌ی درجا پیوستگی بتن و صلبیت سقف به خوبی رعایت می‌گردد که خود موجب کاهش لرزش سقف در زمان بهره‌برداری می‌گردد.
از دیگر مزایاى این دال، نیاز نداشتن به تیر در دال مجوف می‌باشد که البته با توجه به نیاز طراحى، ممکن است تمهیدات خاصى جهت تأمین تیرهاى پنهان انجام شود. همچنین جان تیرچه‌ها و تای‌بیم‌ها (کلاف‌ها یا تیرهای پنهان) به صورت دقیق اجرا می‌گردند و دیگر نگرانی از کنترل جان آن‌ها وجود نخواهد داشت؛ زیرا نظارت دقیق بر اندازه‌ی میلگردها و آرایش آن‌ها تا پیش از بتن‌ریزی می‌تواند انجام شود.
با توجه به شکل سقف (دال مجوّف) می‌توان از فضای موجود در زیر سقف با رعایت مباحث آیین‌نامه‌ای محل‌هایی برای عبور تأسیسات در نظر گرفت. عبور تأسیسات از درون یا زیر سقف باعث سبک شدن وزن کف‌سازی و درنتیجه بار مرده خواهد شد. همچنین می‌توان به افزایش ارتفاع مفید سقف و نیز تعمیرات راحت تأسیسات در زمان بهره‌برداری اشاره کرد.
قالب سقف از جنس پلاستیک کامپوزیت تهیه شده که بسیار سبک است و سطح صیقلی آن باعث می‌گردد نمای بتن به صورت اکسپوز (نمایان) مورد استفاده قرار گیرد. می‌توان از این نما در سقف پارکینگ‌ها و مشاعات، بدون نیاز به نازک‌کاری استفاده کرد. همچنین با توجه به ممنوعیت استفاده از بلوک‌های پلی‌استایرن در سقف پارکینگ‌ها، مدارس و … سقف وافل هم از نظر کیفیت اجرا و هم از نظر هزینه‌ی کمتر، بهترین جایگزین خواهد بود.

نمای اکسپوز سقف وافل، پس از برداشتن قالب‌ها

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

هفده + 17 =