طراحی و اجرای انواع محصولات وافل در خانه ایرانی

سقف وافل یا دال وافل دارای سابقه ی اجرایی زیادی درایران می باشد. قیمت وافل نسبت به سقف های مشابه ارزان تر بوده و همین امر یکی ازمحاسن بزرگ آن می باشد. در متن زیر ابتدا جزئیات سقف وافل و نحوه ی اجرای وافل و سپس معایب و مزایای وافل بیان می شود. قابل ذکراست گروه خانه ایرانی متخصص در طراحی وافل و سبک سازی و بهینه سازی سازه ، تأمین و فروش وافل و مجری وافل می باشد.
جهت کسب اطلاعات بیشتر از خدمات گروه ایرانی مانند طراحی معماری، طراحی و بهینه سازی سازه و… به قسمت خدمات مهندسی مراجعه فرمایید.
کاهش وزن مرده
عامل تعیین کننده بار مرده ساختمان، وزن اجزای سازه ای بتنی است و عمده بتن مصرفی هم در دالها متمرکز شده است. کاهش بتن مصرفی در دالها علاوه بر صرفه جویی در هزینه بتن مصرفی موجب کاهش بارهای وارد بر ساختمان می شود و در نتیجه ابعاد و اندازه و حجم مصالح مصرفی برای اعضای باربر سازه نظیر فونداسیون، تیرها، ستونها و … نیز کاهش می¬یابند. سقفهای دال مشبک Easy Slab3 به گونه ای طراحی شده که حداکثر صرفه جویی در بتن مصرفی انجام شود و بتن ناحیه کششی عمدتا حذف شده است.
جنس قالبها این امکان را می دهد که با کنجهای قائم و زوایای تند، حداکثر بهینه‌سازی وزن مصرفی صورت پذیرد. از این رو تا حدود قابل توجهی صرفه جویی در مصرف بتن سقفها صورت گرفته است. کاهش مصرف بتن غیرسازه¬ای تقریبا بگونه ای انجام می شود که سختی و مقاومت بدون تغییر باقی می ماند و صرفه جویی قابل توجهی در مصرف بتن بدون کاهش مشخصات کلیدی سازه ای صورت می پذیرد.
سختی خمشی زیاد و کاهش قابل ملاحظه تغییر شکل
بعلت حذف هوشمندانه بتن کششی غیرسازه ای و حذف بتن تار خنثی مقطع، با توجه به تفاوت قابل توجه ممان اینرسی مقطع T-شکل در دال مشبک نسبت به ممان اینرسی مقطع مستطیلی با وزن معادل در دال تخت، سختی دال مشبک به دال بتنی تخت با وزن معادل، حدود ۴ برابر بیشتر می‌باشد. این امر کمک شایانی در کاهش تغییر شکل‌های دال خصوصا در دهانه‌های بزرگ دارد. بعلاوه، مشکلات ناشی از تغییر شکل‌های بلند مدت ناشی از خزش و جمع‌شدگی که چالش بزرگی در طراحی دالهای تخت و پستنیده می‌باشد، در دال مشبک با توجه به سختی قابل ملاحظه آن، به سادگی حل شده است.
قابلیت تحمل بارهای بسیار سنگین
از آنجا که دال مشبک Easy Slab3 مقاومترین سیستم از لحاظ سختی خمشی می‌باشد، قابلیت تحمل بارهای زنده بسیار سنگین از نوع گسترده (بیش از یک تن بر متر مربع) و یا متمرکز (بیش از ۵ تن) را دارا می‌باشد.
ضخامت ثابت دال و عدم وجود کتیبه ستون
با توجه به مشبک بودن دال، در نواحی اطراف ستون و یا نواحی که در آن بار متمرکز بزرگی وارد می‌شود، به سادگی با پر کردن چشمه‌های زیرین می‌توان الزامات سازه‌ای را بدون تغییر در ضخامت دال برآورده کرد. لازم به ذکر است که در دالهای تخت و پستنیده، افزایش مقاومت دال در نواحی مذکور با تعبیه کتیبه در اطراف ستون که منجر به افزایش ضخامت ضخامت دال در این نواحی می‌گردد، جبران می‌شود. وجود کتیبه علاوه بر کاستن زیبایی معماری منجر به بروز مشکلاتی در عبور لوله‌های تاسیساتی از زیر دال می‌گردد.

دال دوطرفه وافلامکان اجرای دهانه‌های بزرگ تا ۱۶ متر
دال مشبک با ضخامت حدود ۳۵ سانتیمتر و وزنی معادل دال تخت ۲۰ سانتیمتری، قابلیت پوشش دهانه‌هایی به طول ۱۱ متر بدون آویز تیر را دارا می‌باشد. با آویز دار نمودن تیرها، می‌توان دهانه‌هایی به طول ۱۶ متر را نیز با این نوع دال پوشش داد.
سرعت بالای اجرا
با توجه به مدولار بودن قالب‌ها و پوشش هر متر مربع سقف با حدود ۲/۱ قالب، و همچنین حجم اندک میلگردهای به کار برده شده در سقف، سرعت اجرای آن همتراز با دال تخت و بسیار سریعتر از دالهای پس‌تنیده یا سایر سیستمهای دال بتنی می‌باشد.
زیبایی خاص معماری و بی‌نیاز از پوشش زیر سقف
نمای زیبای دال مشبک Easy Slab 3 از زیر سقف، این امکان را فراهم می‌سازد که در اغلب فضاها بدون نیاز به هر گونه آماده‌سازی و یا عملیات پرداخت، از بتن نمایان (Exposed Concrete) به عنوان سطح نهایی استفاده شود. در مقابل، با توجه به وجود تیرهای فرعی در زیر سقفهای کامپوزیت و عرشه فولادی، نمای نهایی جالب نبوده و استفاده از سقف کاذب در آنها اجتناب‌ناپذیر است.
نظر به اینکه دال مشبک Easy Slab 3 مقاوم‌ترین دال از لحاظ سختی خمشی محسوب شده و نحوه آرایش قالبها تنوع بالایی دارد، لذا معمار سازه بدون وجود محدودیت خاصی از لحاظ ابعاد دهانه و یا شکل هندسی چشمه‌ها، قادر به آرایش ستونها برای تطبیق هر چه بیشتر با نیازهای معماری فضا می‌باشد.

دال دوطرفه وافل

سهولت اجرا
با توجه به سادگی اجرای دال Easy Slab 3، نیازی به نیروی انسانی با مهارت خاص وجود ندارد و پیمانکاران معمول ساختمانی که تجربه اجرای دال تخت را دارا باشند، با اندکی آموزش قادر خواهند بود تا دال Easy Slab 3 را با کیفیت مناسبی اجرا کند. لازم به ذکر است که دال Easy Slab 3، نیاز به تکنولوژی خاصی نداشته و برخلاف دالهای پستنیده حساسیت‌های مربوط به تکنولوژی و مصالح کابل، تاندون، گیره و گوه و … وجود ندارد.
کنترل بهینه سر و صدا و آکوستیک بودن سقف
چشمه‌های توخالی زیر سقف باعث عدم انعکاس صوت شده و این امر در پارکینگ‌ها، آمفی تئاترها، سالن‌های اجتماعات و … بسیار مفید بوده و به کارایی و آرامش محیط بسیار کمک می‌کند.
مقاومت در برابر آتش‌سوزی
دال مشبک Easy Slab3 مقاومت قابل قبولی در برابر آتش‌سوزی از خود نشان می‌دهد، که با تغییر ضخامت دال و تیرچه می‌توان مدت زمان مقاومت در برابر آتش‌سوزی را به میزان دلخواه افزایش داد. در سقفهای کامپوزیت و عرشه فولادی به دلیل وجود تیرهای فلزی فرعی و اصلی، سیستم سقف در مقابل حریق بسیار آسیب‌پذیر بوده و بدون اعمال پوشش ضدحریق بر روی عناصر فلزی که هزینه بالایی را تحمیل می‌کند، سیستم سقف مقاومت بسیار اندکی در برابر آتش سوزی خواهد داشت. علاوه بر موراد مذکور، عدم استفاده از مواد پرکننده پلی‌استایرنی در سقف Easy Slab3، مشکلات این ماده در آتش‌سوزی نظیر بخارات سمی و شعله‌ورشدن که در سقفهای تیرچه-یونولیت وجود دارد به طور کامل از بین می‌رود.
عملکرد موثر لرزه‌ای
با توجه به کاهش جرم واحد سطح دال Easy Slab3 نسبت به گزینه‌های دال تخت، پستنیده، تیر-دال، دال یکطرفه با پشت‌بند (Pan-Joist) و تیرچه بلوک، نیروی اینرسی وارد به سازه ناشی از زلزله کاهش قابل ملاحظه‌ای خواهد داشت. همچنین، به دلیل وجود دال یکپارچه ۵ تا ۷ سانتیمتری بر روی تیرچه‌های، عملکرد کف به صورت دیافراگم کاملا صلب بوده و توزیع برش طبقه بین المانهای مقاوم به شکل مناسبی صورت می‌گیرد.
قابلیت بازیافت قالبها و سازگار با محیط زیست
جنس قالبهای Easy Slab3 از موادی ساخته شده که ۱۰۰% قابل بازیافت بوده و از این رو سازگار با محیط‌زیست می‌باشند. از طرف دیگر، عدم استفاده از مصالح پرکننده نظیر پلی‌استایرن در ساخت سقف، که قابل بازیافت نبوده و آلودگی‌های زیست‌محیطی به همراه دارد، انطباق بیشتر سقف Easy Slab3 با محیط‌زیست را نشان می‌دهد.
کاهش هزینه ساخت
با توجه به کاهش مصالح مصرفی نظیر بتن و میلگرد نسبت به گزینه‌های دال تخت، تیر-دال، تیرچه-بلوک و دال پستنیده، قیمت تمام شده هر مترمربع از سقف Easy Slab3 نسبت به گزینه‌های ذکر شده کمتر می‌باشد. در صورت استفاده از سقف Easy Slab 3 در طبقات زیرزمین سازه‌های فلزی، نظر به حذف کلیه تیرهای فلزی فرعی و اصلی و سبک شدن اسکلت سازه، صرفه‌جویی قابل ملاحظه‌ای در هزینه ساخت حاصل می‌شود.
ارائه طرح سازه سقف و مشاوره بهینه‌سازی سازه
مهندسین محاسب شرکت با داشتن سابقه طولانی در طرح سازه‌های بتنی و فولادی، متناسب با هر پروژه، خدمات طراحی سازه سقف را به کارفرما ارائه می‌کنند. علاوه بر این، در صورت درخواست کارفرما، مشاوره لازم در خصوص بهینه‌سازی طرح کل سازه نیز قابل انجام می‌باشد.
سهولت تعبیه و اجرای بازشو حتی پس از اجرای سقف
نظر به سختی خمشی قابل ملاحظه دال مشبک Easy Slab3، اجرای بازشو در محل چشمه‌ها به ابعاد ۵۰ در ۵۰ سانتیمتر حتی بعد از بتن‌ریزی بدون ایجاد کوچکترین خللی در باربری سقف میسر است. همچنین، در صورت نیاز به اجرای بازشوهای بزرگتر، این امر با تقویت اندک میلگردهای اطراف بازشو میسر بوده و به صورت کلی محدودیتی در ابعاد بازشو برای این سقف وجود ندارد.

دال دوطرفه وافل

امکان اجرا در سازه‌های فلزی
اجرای سقف Easy Slab3 محدود به سازه‌های بتنی نبوده و سازه‌های با اسکلت فلزی نیز می‌توانند از قابلیت‌های این سقف بهره‌مند شوند.
اجرای سقف Easy Slab3 در سازه‌های فلزی بر اساس شرایط تکیه‌گاهی سقف به دو دسته کلی تقسیم می‌شود:
سیستم متکی بر ستون و دیوار بتنی: در این سیستم کلیه تیرهای فلزی حذف شده و سقف Easy Slab3 بر روی براکت‌ ستون‌ها نشسته و به دیوارهای بتنی متصل می‌شود.
سیستم متکی بر ستون و تیر: در این سیستم کلیه تیرهای فلزی فرعی حذف شده و سقف Easy Slab3 بر روی براکت ستون‌ها نشسته و به بال پایینی تیرهای اصلی تکیه می‌کند.

قابل وافل

قالب وافل

سقف وافل

اجرای سقف

قالب سقف وافل

قالب سقف وافل

اجرای سقف وافل

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

5 × 2 =