کلیاتی درباره سازه در خانه ایرانی

طراحی سازه ی اصولی یکی از ارکان مهم و اولیه دراحداث ساختمان می باشد. انجام محاسبات سازه درگروه خانه ایرانی توسط تیم متخصص صورت می گیرد. علاوه بر طراحی ساختمان های فولادی، بتنی و سوله، این تیم در سبک سازی و اقتصادی کردن سازه دارای رزومه ی قوی می باشد. درکلیپ زیر تأثیر سبک سازی چندین برج اسکلت فلز و بتن بررسی شده است.
نیاز گسترده و روز افزون جامعه به ساختمان و مسکن و ضرورت استفاده از روش ها و مصالح جدید به منظور افزایش سرعت ساخت، سبک سازی، افزایش عمر مفید و نیز مقاوم نمودن ساختمان در برابر زلزله را بیش از پیش مطرح کرده است. حل مشکلاتی نظیر زمان طولانی اجرا، عمر مفید کم و یا هزینه زیاد اجرای ساختمان ها نیاز مند ارائه راهکارهائی به منظور استفاده عملی از روش های نوین و مصالح ساختمانی جدید جهت کاهش وزن و کاهش زمان ساخت، دوام بیشتر و نهایتا کاهش هزینه اجراست. سبک سازی یکی از مباحث نوین در علم ساختمان است که روز به روز در حال گسترش و پیشرفت میباشد. این فنآوری عبارتست از کاهش وزن تمام شده ساختمان با استفاده از تکنیک های نوین ساخت، مصالح جدید و بهینه سازی روش های اجرا. که باعث صرفه جویی در هزینه، زمان و انرژی شده و زیان های ناشی از حوادث طبیعی مانند زلزله را کاهش داده و صدمات ناشی از وزن زیاد ساختمان را به حداقل میرساند.

برای بکارگیری تکنیک های سبک سازی نخست باید به مسئله اول، علل سنگین شدن وزن ساختمان توجه کافی شود پس از شناخت این علل و عوامل باید جهت حذف یا به حداقل رساندن تاثیر آنها و وزن تمام شده ساختمان تلاش نمود .در این بین شرکت خانه ایرانی مفتخر است در زمینه سبک سازی و مقاوم سازی ساختمان با داشتن تیمی بسیار قوی و شناخته شده و با استفاده تکنیک های نوین و استفاده از محصولات فوق سبک وزن ساختمان را به میزان قابل توجهی کاهش دهد. روش هایی مانند تغییر در هندسه سازه و چیدمان المانها، انتخاب المان بهینه، تحلیل خطر و مطالعات ویژه ساختگاه و کاهش بارهای ثقلی با استفاده از مصالح بسیار مقاوم و سبک که منحصرا متعلق به شرکت خانه ایرانی می باشد، باعث شده است که این شرکت سبک ترین و مقاوم ترین سازه های ممکن را در کشور طراحی و اجرا نماید.

کلیاتی درباره سازه در خانه ایرانی

مزایای استفاده از محصولات گروه خانه ایرانی (سقف و دیوار فوق سبک و مقاوم در برابر زلزله (Easy slab , Hayat wall)
کاهش فولاد، میلگرد، بتن تا ۲۴درصد(به طور متوسط) وکاهش چشمگیر ابعاد تیر و ستون نسبت به سازه های رایج در ایران.
کاهش زمان اجرای پروژه تا ۳۰درصد.
حذف پوکه ریزی، گچ وخاک، سفید کاری، شیارزنی جهت تأسیسات و… .
صرفه جویی درانرژی (کاهش چشم گیر تبادل حرارتی و برودتی).
آسایش روانی و کاهش صوت.
با توجه به اجرای صنعتی ساختمان دراین روش می توان از مزایای صنعتی سازی اختصاص داده شده دولت به آن بهره مند شد.
بهترین عملکرد در برابر زلزله و در نتیجه ایمنی بالای ساختمان.
امکان استفاده از سقف سازه ای به عنوان اکسپوز(نمایان) و حذف هزینه های کناف و تزئینات سقف.
ارائه استاندارد وگواهینامه گروه خانه ایرانی مبنی بر ساختمان فوق سبک، مقاوم در برابر زلزله و دوستدار محیط زیست که مزیتی درخرید یا فروش مسکن می باشد.
کاهش هزینه های ساخت و صرفه ی بالای اقتصادی.
جهت آنالیز دقیق، سه سیستم سازه به شرح زیر در یک ساختمان با مشخصات یکسان به کار رفته و نتایج تحلیل و طراحی آن به صورت زیر استخراج شده است (جهت کسب اطلاعات بیشتر به دفترچه محاسبات پیوست مراجعه فرمایید).
سازه با سیستم سقف Easy Slab و دیوارهای Hayat wall
سازه با سیستم سقف Easy Slab و دیوارآجر مجوف
سازه با سیستم رایج درایران(تیرچه و بلوک سفالی و دیوار آجر مجوف سفالی)
مشخصات فنی وعمومی ساختمان:
نوع کاربری: مسکونی
تعداد طبقات: ۶ طبقه (یک طبقه پارکینگ ، ۵ طبقه مسکونی)
محل احداث: شهرستان صحنه از توابع استان کرمانشاه
نوع اسکلت سازه: اسکلت بتنی
سیستم مقاوم در برابر بارهای ثقلی: قاب خمشی بتنی
سیستم سقف۱ : سقف تیرچه بلوک و بلوک سیمانی به ضخامت ۳۵٫۵ سانتیمتر
سیستم سقف۲ : سقف Easy slabبه ضخامت ۳۵٫۵سانتیمتر
ملاحظات: سازه منظم بوده و ازسیستم قاب خمشی بتنی متوسط برای طراحی استفاده شده است تا مقایسه ی بهتری صورت گیرد.

مقایسه وزن بتن فونداسیون و وزن آرماتور در هر متر مربع

مقایسه درصد صرفه جویی در مصرف بتن وآرماتور در دو نوع سازه A و B

مقایسه درصد صرفه جویی در مصرف بتن و آرماتور در دو نوع سازه A و C

با محصولات این گروه (سقف و دیوارهای فوق سبکEasy Slab , Hayat Wall )، امکان افزایش فاصله ستون ها وکاهش بار مرده امکان پذیر است. براساس این کاهش، مقاطع سازه و میلگرد مصرفی نیز کاهش یافته و ساختمان سبک تر و در نتیجه مقاوم تر در مقابل بارهای زلزله خواهد شد. بنابراین در این بخش، مهندسین سازه با محاسبات دقیق می توانند سازه ای سبک، اقتصادی و مقاوم در برابر زلزله طراحی نموده و جزئیات آن را جهت اجرا به کارفرمایان ارائه دهند.
مدیریت پروژه:
برای بسیاری ازکارفرمایان در ابتدای شروع پروژه این سوالات مطرح است:
چه مقدار زمان برای اجرای پروژه لازم است؟
هزینه مورد نیاز برای اجرا چه قدر است؟
چه نوع مصالحی باید استفاده کرد؟
در این بخش، ابتدا با کمک مهندسین معماری و سازه و با توجه به توان مالی کارفرما، جزئیاتی نظیر نوع مصالح، قیمت نهایی، زمان و حتی میزان نقدینگی لازم در هر ماه کاری پیش بینی می گردد و برنامه زمان بندی و منابع مالی به صورت مدون به کارفرما ارائه شده و در ابتدای هر ماه در حین اجرای پروژه با در نظر گرفتن تغییرات و تورم به روز رسانی می گردد.
درمورد سبک سازی و بهینه سازی سازه بیشتر بدانیم.

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

سه × چهار =